top of page
Zdjęcie autoraGCKB Bezledy

Tradycja Palenia Marzanny i symbolika



Palenie Marzanny jest jedną z najbardziej znanych i popularnych tradycji ludowych w Polsce. Jest to rytuał obchodzony na przełomie zimy i wiosny, mający na celu symboliczne pożegnanie zimy oraz powitanie nowej pory roku.

Marzanna jest wizerunkiem zimy lub lalką wykonaną z łodyg roślinnych, zwykle splecionych z gałęzi wierzb. Ma ona postać kobiety, ubranej w kolorowe, przeważnie zniszczone i zniszczone szaty. Czasami jest ozdobiona kwiatami, gałązkami lub innymi symbolami. W niektórych regionach lalka Marzanna ma siano zamiast głowy lub jest przystrojona suchym chlebem, by symbolizować obfitość i dobrobyt.


Marzanna w placówkach kultury Gminy Bartoszyce


Na zajęciach plastycznych w Domu Kultury w Łabędniku, Domu Kultury w Rodnowie oraz Świetlicy Wiejskiej w Mintach dzieci wykonały piękne Marzanny. Dawniej Marzannę - słomianą kukłę, ubraną na biało, przyozdobioną wstążkami i koralami, topiono w rzekach, jeziorach stawach i innych akwenach. Była znana pod różnymi imionami. Nazywano ją Moreną, Marzoniokiem, Śmiercią, Śmiercichą czy Śmierztką.


Wykonane kukły zostały spalone unicestwiając złe moce. Podziękowania dla sołtysów za zaangażowanie w obchody powitania wiosny i poczęstunek w formie kiełbasek na ognisko.



Comments


bottom of page